Namazhwaar’s Glories / நம்மாழ்வாரின் பெருமைகள்

For English Version, please click here, thanks

நம்மாழ்வார் பற்றிய இந்த வலைப்பதிவை பல பகுதிகளாகப் பிரிக்கலாம்.

அடையபோகும் பொருள் மிக உயர்ந்ததாக இருந்தால், அடையும் வழியும் சிரமானதாகவே இருக்கும்.   அந்த வழியைச் சொல்லி , அயர்ச்சி காரணமாக,  அதை பாதியிலேயே நிறுத்தாமல் இருக்க, நம் முன்னோர்கள், நமக்கு உற்சாகம் ஊட்டும் வகையில் அந்த பொருளின் பெருமைகளை முதலில் சொல்லி பிறகு அதன் வழியை சொல்லுவார்கள்.  (போக்கியத்தை சொல்லி பின் போகும் வழியை சொல்வார்கள்).

அதே போல்,  இப்படி பல பகுதிகளை எழுத துவங்குவதற்கு முன்பு நம்மாழ்வாரின் வைபவங்களை சொல்லி ஆரம்பித்தால் அதுவே நமக்குத் துணையாக இருந்து நம்மை அழைத்துக் கொண்டு செல்லும் என்ற நம்பிக்கையில் சில வரிகள் :

 1. ஸ்ரீமந் நாராயணனின் அன்புக்குப் பாத்திரமான அவரது கட்டளைகளை ஸ்ரீ வைகுண்டத்தில்இருந்து நிறைவேற்றும் தலைமை தளபதியான விஷ்வக்சேனரின் அம்சம்நம்மாழ்வார்
 2. திருவரங்கனே, ஆழ்வாரான ஸ்ரீ சடகோபனை `நம்மாழ்வார்  என்று ஆசையுடன் பெயரிட்டு அழைத்ததார்
 3. நம்மாழ்வாரின் தாயும் தந்தையும் திருக்குறுங்குடி என்ற திவ்யதேசத்தில் எழுந்தருளி இருக்கும் நம்பியைச் சேவித்து வணங்கி, அவரை போலவே குழந்தை வேண்டும் என்ற கேட்க,  எம்பெருமான் தானே வந்து நம்மாழ்வாராக அவதரித்ததாக கூறுவர்.
 4. மற்ற ஆழ்வார்கள், அந்தந்த திவ்ய தேசங்களுக்குச் சென்று, அங்கே உள்ள மூர்த்திகளைப் பாடினார்கள். ஆனால் திவ்ய தேச பெருமான்கள், நம் ஆழ்வாரிடம் வந்து பாடல் பெற்றுக் கொண்டனர்.
 5. ரிக், யஜூர், சாம மற்றும் அதர்வண வேதங்கள் என்கின்ற நான்கு வட மொழி வேதங்களுக்கு இணையாக திராவிட மொழியான தமிழில்திருவிருத்தம், திரு ஆசிரியம், திருவாய்மொழி , பெரிய திருவந்தாதி எனும் நான்கு தமிழ் மறைகளை வழங்கினார். அதனாலேயே அவர் “வேதம் தமிழ் செய்த மாறன்” என்றழைக்கப்படுகிறார்
 6. நம்மாழ்வார் என்ற பெயரையும் சேர்த்து அவருக்கு மொத்தம் 35 திருநாமங்கள். பிரபன்ன ஜன கூடஸ்தர் என்று சரணாகதி வழியில் முக்தி அடைய நிற்கும் பக்த கூட்டத்தின் தலைவர்
 7. நம்மாழ்வார், ஆழ்வார்களுள் அவயவி எனவும், ஏனைய ஆழ்வார்களை இவருக்கு அவயங்கள் (உறுப்புக்கள்) என்றும் கூறுவார்.  மற்ற ஆழ்வார்கள் அனைவருக்கும் குருபோல நம்மாழ்வார் விளங்கிய காரணத்தால் மற்ற ஆழ்வார்களைத் தனது அங்கங்களாகக் கொண்டிருந்தார்.  இதில்,
  • பூதத்தாழ்வாரை தலையாகவும்,
  • பொய்கையாழ்வார், பேயாழ்வாரை கண்களாகவும்,
  • பெரியாழ்வாரை முகமாகவும்,
  • திருமழிசையாழ்வாரை கழுத்தாகவும்,
  • குலசேகர ஆழ்வார், திருப்பாணாழ்வார் என இருவரையும் கைகளாகவும்,
  • தொண்டரடிப் பொடி ஆழ்வாரைத் திரு மார்பாகவும்,
  • திருமங்கையாழ்வாரை வயிறாகவும்,
  • மதுரகவி ஆழ்வாரை பாதமாகவும் கொண்டு இருக்கிறார்.
 8. நம்மாழ்வாரின் சீடரான மதுரகவி ஆழ்வார், மற்ற எந்த ஸ்தலங்களில் உள்ள பெருமாளைப் பாடாமல்,”கண்ணிநுண் சிறுத்தாம்பு“ என்று தொடங்கும், பதினொரு பாசுரங்களால் நம்மாழ்வாரைப் பாடியுள்ளார்.
 9. பத்தாயிரத்திற்கும் மேற்பட்ட பாடல்களைக் கொண்ட ராமாயணத்தை, கம்பர் ஸ்ரீரங்கத்தில் அரங்கேற்றும்போது,‘கற்பார் இராமபிரானை அல்லால் மற்றும் கற்பரோஎன்று பாடின நம் சடகோபனைப் (நம்மாழ்வார்) பாடினாயோ?‘ என்று பெருமாள் கேட்டாராம். கம்பரும் நம்மாழ்வாரைப்  போற்றி, ‘சடகோபரந்தாதி‘ என்ற நூலை இயற்றினார்.
 10. நம்மாழ்வாரின் திருவாய்மொழியின் விளக்கத்தை (வியாக்கியானம்), அரங்கனே ஓர் ஆண்டு காலம், மற்ற எந்த விழாக்களும் இல்லாமல் தொடர்ந்து கேட்டார்.
 11. மோட்சம் செல்லும் யாரையும் இந்த உடம்புடன் எடுத்து செல்வதில்லை. ஆனால் திருமாலிருஞ்சோலை பெருமான், ஆழ்வாரை இந்த உடலுடன் உடனே மோட்சத்திற்கு எடுத்து செல்ல விழைந்தான்.
 12. அதேபோல், மோட்சம் சென்ற யாரும் பூவுலகிற்கு திருப்பி அனுப்பப் படுவதில்லை. ஆனால் மக்கள் கேட்டுகொண்டதற்காக, ஆழ்வாரை அரங்கன் திருப்பி அனுப்பினார்.
 13. இன்றும் திரு அரங்கத்தில் நடக்கும் பங்குனி உத்திரம் என்ற விழாவில் ஆழ்வாரின் பங்கு மிகப் பெரியது. பெருமாள், உறையூரில் சேர்த்தி கண்ட பின்பு ஸ்ரீரங்கம் கோவிலுக்குள் வரும் போது, அவரை உள்ளே விடாமல் பெரிய பிராட்டியார் தடுக்கும் போது, பெரியன் (நம்மாழ்வார்) தான் வந்து சமரசம் செய்து வைப்பார். அதனால் நமக்குக் கிடைப்பது யாதெனில் தாயாரும் பெருமாளும் சேர்ந்து இருந்து நம்மை ஆசீர்வதிப்பது.
 14. நம்மாழ்வாரின் பாடல்களை, மதுரை தமிழ் சங்கம் ஏற்றுக்கொள்ளாத போது, மதுர கவி ஆழ்வார், சங்கப் புலவர்களை, நம்மாழ்வாரின் ஒரு இரண்டே வரி உள்ள பாடலைக் கொண்டு, ஜெயித்து காட்டியபின் அவர்கள் பாடியது, நம்மாழ்வார்வாழ்வது திருக்குருகூரோ இல்லை, திருப்பாற்கடலா, அவர் பெயர்  பாராங்குசனோ இல்லை நாராயணனோ, அவரின் கழுத்தில் உள்ள மாலை துளசியா, அல்லது  வகுள மலர்களால் ஆனதா? உங்களுக்கு மனிதர்கள் போல் இரண்டு தோள்களா  இல்லை தேவர்கள் போல் நான்கோ? இந்தக் கேள்விக்கு பதில் சொல்லப் போனால் திருமாலும் சடகோபனும் இருவர் அல்ல, ஒருவரே என்பது புரியும்.”சேமம் குருகையோ? செய்யதிருப் பாற்கடலோ?     நாமம் பராங்குசனோ, நாரணனோ? – தாமம் துளவோ, வகுளமோ? தோள் இரண்டோ, நான்கோ?   உளவோ பெருமான் உனக்கு“.
 15. பன்னிரண்டு ஆழ்வார்களும் சேர்ந்து சுமார் நாலாயிரம் தமிழ் பாடல்கள் உள்ள திவ்ய பிரபந்தத்தை அருளிச் செய்து இருந்தாலும், அவை கடைசி ஆழ்வாரான திருமங்கையாழ்வார் காலத்திற்கு பிறகு நடை முறையில் இல்லாமல் இருந்தது. பின்னர் நம்மாழ்வார் தான் தன்னுடைய ஆயிரம் பாடல்களுடன் மற்ற மூவாயிரம் பாடல்களையும் சேர்த்து நாதமுனிகள் மூலம் நமக்கு கொடுத்துள்ளார்.
 16. அதே போல், இன்று நாம் ‘காரே கருணை இராமானுஜ‘ என்று போற்றி புகழ் பாடும் சுவாமி இராமானுஜன் என்ற ஆச்சாரியாரை நம் வைணவத்திற்கு காட்டிக் கொடுத்ததும் நம்மாழ்வார் தான்.
 17. எப்பொழுதெல்லாம் நாம் ஆழ்வார் பிறந்த ஊரான குருகூர் என்றவார்த்தையைக் கேட்கிறோமோ, திருவாய்மொழி பாசுரங்களில் குருகூரை உச்சரிக்கிறோமோ, அப்பொழுதெல்லாம் தென்திசையில் உள்ள ஆழ்வார் திருநகரியை நோக்கி அஞ்சலி செலுத்த வேண்டும் என்று நம் ஆசாரியர்கள் நமக்கு வழிகாட்டுகின்றனர்.
 18. வைஷ்ணவ குல அதிபதிஅதாவது வைஷ்ணவர்களுக்கு முதல்வர் என்று ஆளவந்தார் என்ற ஆச்சாரியார்  அவரை போற்றுகிறார். தன்னுடைய ஸ்தோத்ர ரத்னத்தின் 5-வது ஸ்லோகத்தில் தனக்கும் தன்னுடைய சிஷ்யர்களுக்கும், குலத்தவருக்கும் தந்தை, தாய், பிள்ளை, செல்வம் மற்றும் எல்லாம் வகுளாபரணனே என்று ஆளவந்தார் நம்மாழ்வாரின் புகழ் பாடுகிறார்.
 19. எல்லா வைணவ கோவில்களிலும் தீர்த்தத்திற்கு பிறகு நமக்கு சடாரியாக சாதிக்கப்படுவது  சடகோபன் என்ற நம்மாழ்வார் ஆகும்.
 20. வைஷ்ணவத்தில், குருபரம்பரை என்று சொல்லபடுகின்ற ஆச்சார்யர்கள் வரிசையில் கடைசி ஆசார்யாரான ஸ்ரீ மணவாளமாமுனிகளும், நம்மாழ்வார் பிறந்த வைகாசி விசாகத்தைச் சிறப்பித்து, “உண்டோ வைகாசி விசாகத்துக் ஒப்பு ஒரு நாள், உண்டோ சடகோபர்க்கு ஒப்பு ஒருவர் ? உண்டோ, திருவாய்மொழிக்கு ஒப்பு ? தென்குருகைக்கு உண்டோ ஒருபார் தனில் ஒக்கும் ஊர் ?” என்று நம்மாழ்வார் பிறந்த நட்சத்திர தினமான வைகாசி விசாகத்தை மட்டுமில்லாமல், அவர் பிறந்த ஊரான திருக்குருகூரையும், அவர் கொடுத்த திருவாய்மொழியையும் சிறப்பித்துச் சொல்லி இருக்கின்றார்.
 21. இந்த ஆழ்வார் மட்டுமே, தலைவியாக (பராங்குச நாயகி), தோழியாக மற்றும் தலைவியின் தாயாக என்று மூன்று விதமான பெண்கள் பார்வைகளிலும் பாசுரங்களையும் பாடி உள்ளார். திருமங்கையாழ்வார் தலைவியாகவும், தாயாகவும் பாடியுள்ளார்; தோழிக்கு சொல்வது போல் கூட பாசுரம் உண்டு; ஆனால் தோழியும் பாடுவது போல் இந்த ஆழ்வார் ஒருவர் மட்டுமே பாடியுள்ளார்.

இப்படி நம்மாழ்வாரின் பெருமைகளைக் கூறிக்கொண்டே போகலாம்.  இருந்தாலும் இந்தக் குறிப்புகளுடன் நாம் அவரது அவதாரமான அடுத்த பகுதிக்குச் செல்வோம்.

====================================================================

Glories

We can divide this weblog about Sri Namazhwaar into many parts.

Superior things are not easy to achieve.   The steps, we need to take to attain those will be hard.   In order to motivate ourselves in not abandoning the mission half way through, our forefathers have always insisted on talking about the glories of the superior things first and keep refreshing our minds with those greatness of the end-result.

In the same way, before start writing the specific details of many aspects of Sri Namazhwaar’s life,  following few lines about the glories of Sri Namazhwaar will keep us motivated and guide us through in this pursuit.

 1. Sri Vishvaksenar is the Chief General for Paramathma, (same as Sri Narayana or Sri Vishnu), carrying out all the orders of Sriman Narayana from Sri Vaikuntham and he himself was born as Sri Namazhwaar
 2. The Perumal in Srirangam, Sri Nam Perumal, (Azhahiya Manavaalan), Himself has named, Sri Sadagopan, the original name of Namazhwaar, as Nam Azhwaar.
 3. The parents of Sri Namazhwaar went to Thirukurunkudi, a town in southern part of India and visited the temple and offered prayers to Sri Nambi, the Vishnu at the temple.   They prayed and requested Nambi to offer them a child, as they never had a child.   Since they are so pious and have been devotees of Sri Vishnu for many generations, Vishnu wanted to bless them with a child.   When He asked what kind of a child they are looking for, the parents were so thrilled and responded that they would like to have a child like Him.   Nambi could not imagine anyone like Him, so He decided that He would himself be born as their Child.  In all Vishnu temples, a crown with Sri Vishnu’s feet, is used to bless the devotees and it is called Sri Sadagopam or Sri Namazhwaar.
 4. All other Azhwaars have gone to the respective temples to praise and create hymns about the Vishnu Gods in those temples, whereas the respective Vishnu Gods have gone to the place where Sri Namazhwaar was residing to get the hymns on Them.
 5. In Vedas, which are in Sanskrit, there are four major sections called, Rig, Yajur, Saama and Atharvana.   Sri Namazhwaar produced the equivalents to those Vedas, in the Dravidan language Tamil, called Thiruvirutham, Thiru Asiriyam, Thiruvaaimozhi and Periya Thiruvandhaathi.    Just because of this, Azhwaar is also called as Vedam Tamil Seitha Maaran, as one of his names.
 6. He has 35 names including the name Namazhwaar.   He has a name called, “Prapanna Jana Koodasthar“, meaning that He is the Leader of the group of devotees, who are desirous to reach the Moksham through absolute surrender.
 7. Among the twelve Azhwaars, Namazhwaar is perceived as the head of all azhwaars.   In fact, Namazhwaar is called Avayavi (total body) and all other azhwaars are called Avayavagangal (parts of the body).    Following explains further on this:
  • Boothath azhwaar as Head
  • Pogai azhwaar and Pei azhwaar as the two Eyes
  • Periya azhwaar as the Face
  • Thirumazhisai azhwaar as the Neck
  • Kulasekara azhwaar and Thirupaanazhwaar as the two Hands
  • Thondarapodi azhwaar as the Chest
  • Thirumangai azhwaar as the Navel (thoppul) and
  • Madhurakavi azhwaar as his Feet
 8. One of the twelve azhwaars, is Madhurakavi Azhwaarand he is the disciple of Sri Namazhwaar.   While all azhwaars have created hymns about Vishnu, Madhurakavi Azhwaar has created hymn only about Namazhwaar, called “Kanninun siru thambu”, consisting of 11 hymns.
 9. The Ramanayanam in Tamil is written by a poet called Kambar and it is called Kamba Ramayanam.   When Kambar launched Kamba Ramaayanam in Srirangam Temple, the temple priest in a superhuman state, made a very loud noise and asked Kambar, “karpar rama piranai allal matrum karparo, endru  paadina Nam Sadagopanai (Namazhwaar) paadinaayo?”, meaning that “did Kambar sing about Namazhwaar, who has so much respect and devotion to Sri Ramaa, and who had  proclaimed, “will anyone learn, anything other than the glories of Ramaa“. People treated this voice of the priest as Perumaal’s direct instructions.  On hearing this, Kambar, created a Tamil literature consisting of 100 verses called “Sadagopar Anthathi”.
 10. Srirangam Perumaal, listened to the explanation of Thiruvaimozhi, written by Namazhwaar, for about a year continuously, without any break and without any other function in the temple.
 11. As per Vaishnavism, whoever who attains Moksham, or the eternal world, will not be allowed to go with this body, whereas the deity in Thirumalliruncholai (A hilly town near Madurai, called Azhgar Malai) wanted to carry Namazhwaar to the eternal world with his body.
 12. In the same way, whoever, who has attained Moksham, will never be returned to this world, whereas the exception is made in the case of Namazhwaar, in the sense, that the Vishnu in Srirangam, Thiru Arangan, returned Namazhwaar to this world on the persistent requests from the people in this world and they pleaded that they would not be able to live in this world without Azhwaar, out of sheer respect, love and affection towards Namazhwaar.
 13. Even today, the role, Namazhwaar, plays in one of the most important functions of Sri Rangam temple, namely, Panguni Uthiram, is very significant.  After being with Nachiyaar (Goddess) in Uraiyur, the Perumal comes back to Srirangam, and the Srirangam Thayaar (Goddess) refused to let the Perumal in.   At that time, it is only Namazhwaar, who mediates between Perumaal and Thayaar and brings them together, so that people like us are able to get the blessings of the Perumal and Thayaar together.
 14. When Madurai Tamil Sangam, did not accept the hymns of Sri Namazhwaar, Madhurakavi Azhwaar won them using one hymn of two lines of Sri Namazhwaar. After that, the sangam recognised Namazhwaar by comparing him with Sri Mahavishnu.   They were asking whether Namazhwaar lives in Thirukurukur or Thiruparkadal.  Is his name Parangusan or Narayanan ?  Does he wear the flower Vagula or Thulasi? Does he have two or four shoulders?  “semam kurugaiyo? seiya thirupaarkadalo? Namam Paragunsano, Narayanano? – Thamam thulavo, vagulamo? Thol irando, nango? ulavo perumaan unakku?”
 15. Divya Prabandam is set of about 4000 hymns on Sri Mahavishnu and Sri Mahalakshmi, the Divya Thambathiigal.   Twelve Azhwaars including Namazhwaar, have contributed to create this Divya Prabandam.  Divya Prabhandam was not in use after the last Azhwaar, Thirumangai Azhwaar, attained Moksham.  It is only Namazhwaar, who brought them back to this world, by giving not his 1000 plus hymns, but also the other 3000 hymns of other Azhwaars to us through Sri
 16. In the same way, Sri Namazhwaar is the one, who proposed Swami Ramanujar, a great achaaryar, whom we often refer to as “kaare karunai Ramnuja“, meaning “Ramanuja, the swami with abundant and unlimited kindness“, to our Vaishnavism.
 17. It has been recommended to us by our acharyaars, that whenever we hear “Thirukurukur“, the name of the birthplace of Sri Namazhwaar, or when we mention “Thirukurukur“, while reciting Thiruvaimozhi, the hymn created by Namazhwaar, we should turn towards the direction (South) of Thirukurukur, and pay our tributes to Sri Namazhwaar.
 18. Sri Alavandar, one of the reputed Acharyars of our Vaishnavism, the grandson of Sri Nathamunigal, praised Namazhwaar as the “Vaishnava kula Athipathi“, meaning “the Chief of Vaishnavaas”, as the fifth sloga in his creation, Stotra Rathnam.   In that Slokam, he says that Namazhwaar is the father, mother, child and all the wealth for him, his disciples and his tribe or in other words he praises that Namazhwaar is everything to him, his disciple and tribe.
 19. In all vishnu temples, we get a spoon of holy water (Theertham), a touch by the crown on our head, which has the lotus feet of Sri Vishnu (Satari) and that Crown is known as Sri Sadakopan or Sri Namazhwaar.
 20. Guruparamparai in Vaishnavism talks about the list of Acharyaars and their disciples in a circular fashion.  The so-called last acharyaar, in the list is Sri Manavaala Maamunigal.  (the next one in the list is Sri Mahavishnu, who starts the cycle).    He praises Sri Namazhwaar  as “uNDO VaikAsi VisAhatthukku oppu oru nALL, uNDO SatakOparkku oppu oruvar ?, uNDO ThiruvAimozhikku oppu ?, thennkuruhaikku uNDO oru paar tanil okkumUr ?”meaning, “is there a day matching the glory of vaikAsi VisAkam ? Is there an Azhwaar, whose glory matches that of Swamy Namazhwaar ? Is there a Prabhandham that comes close to Thiruvaamozhi? Is there a Divya Desam that can match the greatness of Alwarthirunagari ?
 21. Namazhwaar alone had written hymns, where he had assumed himself as three different types of women when he wrote some of his hymns.  One is the sweetheart  or partner of Perumal, called Parangusanayaki,  the second is the mother of the sweetheart and the third as the friend of the sweetheart. Thirumangai Azhwaar had also written hymns as His sweetheart or partner and the mother’; he had also written hymns, where the information is shared with the friend, but there is no direct hymn as sung by the friend. This azhwaar alone has done for all the three types of women.

Thus we can keep on listing the glories of Sri Namazhwaar.  However, let us continue with the next weblog about his birth.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
%d bloggers like this: